Familylab ČR

Když jsme se stali rodiči, postavili jsme své děti do středu veškeré naší pozornosti. Rychle jsme poznali, že se naše životy točí jen kolem nich a náš vztah i naše fenečka Mia jsou na vedlejší koleji.

Snaha být dokonalými rodiči, kteří dělají všechno správně a snaží se ve všem dětem vyhovět i za cenu potlačení vlastních emocí a potřeb, nás dovedla do stavu totálního vyhoření.

Zkoušeli jsme snad všechno – rady, návody, metody… Oslovovalo nás vše, co vycházelo z respektu k dětem, bohužel jakýkoliv přínos trval pokaždé jen krátce.

Nakonec jsme měli štěstí a potkali skvělou švédskou rodinu, díky které jsme poprvé objevili myšlenky Jespera Juula. Byl to počátek naší proměny.

Ve vztazích jsme začali být velice osobní a autentičtí. Byla to docela dřina. Dlouho nám trvalo odhodit masky, které jsme roky nosili. Jesper Juul, jeho zkušenosti a hodnoty nám pomohli dosáhnout takového rodinného soužití, po jakém jsme toužili. Pořád nás inspirují k novým objevům. A proto jsme se rozhodli je šířit v České a Slovenské republice. Věříme, že vás obohatí stejně jako nás.

Jana a Juraj

Jesper Juul

(1948–2019)

Dánský rodinný terapeut,
průkopník ve výchově a vzdělávání dětí a mladistvých,
zakladatel Familylabu

Významně ovlivnil pohled na dětský vývoj, psychiku i transformaci vzdělávacího systému v Dánsku, který je dnes jedním z nejkvalitnějších na světě.

Jako terapeut pracoval mnoho let s dětmi a mladistvými s poruchami chování, s pedagogy ve školách a školkách a s rodinami jako dobrovolník v uprchlických táborech během války v bývalé Jugoslávii.

Zkušenosti Jespera Juula jsou v souladu s nejnovějšími poznatky moderní neurovědy i relační psychologie.

Byl jedním z prvních odborníků, kteří měli odvahu bourat tradiční dogmata ve výchově či vzdělávání dětí a mladistvých myšlenkami jako:

  • Děti jsou přirozeně moudré a kompetentní. Úkolem rodičů a pedagogů není předělávat je v plnohodnotné lidi, ale empaticky a s láskou je doprovázet až do dospělosti.
  • Dětem chybějí zkušenosti a neumějí rozlišovat mezi tím, co chtějí a co potřebují. Proto nevyhnutně potřebují vedení dospělých.
  • Opravdová autorita vzniká přirozeně respektem k individualitě druhého, ne na základě pohrůžek a strachu.
  • Za vztahy a celkovou atmosféru v rodině, škole nebo školce je vždy odpovědný dospělý, nikoliv dítě.
  • Místo uplatňování protichůdných přístupů pomáhá zaměřit se na hledání alternativ.

„Děti nepotřebují dokonalé rodiče nebo pedagogy. Potřebují dospělé, kteří přebírají odpovědnost za své chyby.“

Jesper Juul

Naši lektoři

Zabývám se respektujícím přístupem ve vzdělávání i ve výchově, jakož i rozvojem osobnosti prožitkem, zejména ve spojení s divadlem. Vzdělání v oboru pedagogiky se zaměřením na poradenství jsem ukončila v roce 2002 na Univerzitě Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu nad Mohanem. Věnuji se poradenství pro rodiny, projektu celostního rozvoje dětí na základních školách a vedením kurzů pro učitele a žáky. Jsem mámou tří dětí ve věku 9,12 a 18 let.
Klára Buchtová

Pedagožka, divadelní pedagožka, Frankfurt nad Mohanem/Praha

Škola je pro mne místem setkávání, objevování, hry a překonávání překážek. Snažím se děti učit souvislostem a důvěře ve vlastní schopnosti. Zabývám se propojením školy s rodinou a spoluprací s nadšenými odborníky z praxe. Jsem rád v pohybu a v kruhu dobrých přátel.
Přemysl Kopecký

Ředitel a učitel 2. stupně ZŠ Do života, s. r. o., Mečeříž

Pocházím z Polska, ale již patnáct let žiji v Praze. V roce 2014 se mi narodila dcera, která mi pomáhá rozvíjet kreativitu a překračovat vlastní limity. Zajímám se o nové cesty a přístupy ke vzdělávání. Kromě vedení inspirativních seminářů provozuji Studio Rybalka – kreativní prostor na pomezí pražských Vinohrad a Vršovic.
Barbara Heger

Lektorka komunikace založené na empatii, Praha

Přes dvacet let provázím rodiny s dětmi, věnuji se zlepšení vztahů mezi nimi a zklidnění situace v rodině. Poslední dobou také pracuji s dětmi v pěstounské péči.
Alena Košťáková

Sociální pracovnice, terapeutka, Praha

Jmenuji se Monika Váňová a chodím do lesní školky. Nedá se vůbec říci „pracuji v lesní školce“, protože je to spíše životní styl. A k tomuto životnímu stylu patří – a jsem za to vděčná – další vzdělávání. Děkuji Familylabu za to, že doplnil mou sbírku kurzů o výcvik, který je momentálně mezi těmi mými nej. Moc si toho vážím a doufám, že zkušenosti Jespera Juula budu moci šířit dál mezi rodiče a další průvodce.
Monika Váňová

Koordinátorka a průvodkyně v lesním klubu, Praha

Práce s dětmi předškolního věku jako s každou jinou věkovou skupinou má svá specifika. Většinu dne trávíme venku na zahradě a část dne v lese. Snažíme se dětem umožnit všestranný rozvoj a klademe důraz na vztahy (mezi dětmi, mezi dětmi a lektory i mezi lektory navzájem). Jsem ráda, že svůj čas trávím s dětmi, vytvářím si s nimi vztah a vidím, jak rostou.
Veronka Jírovská

Lektorka v Dětském lesním klubu V mechu a kapradí, Praha

Již více než 10 let se zaobírám vnitřním světem dětí. Období dětství je podle mne natolik zásadní pro formování člověka a jeho bytí do konce života, že mi dává obrovský smysl hledat ty nejlepší cesty, jak ho s dětmi prožít a poznané sdílet s dalšími lidmi. Jsem matkou tří malých dětí, mám zkušenost s vedením lesního klubu, nyní se pohybuji spíše v oblasti sportovního vzdělávání, kde je osvěta ve vedení dětí více než potřeba.
Dagmar Novotná Stinga

Máma na mateřské dovolené, Nymburk

Mojim poslaním i povolaním je pomáhať ostatným cítiť sa čo najlepšie a tešiť sa zo života. Našim deťom, sprievodcom a rodičom poskytujem priestor na rozhovor, zdieľanie emócii, podporu a povzbudenie s vedomím, že svoj život majú vo svojich rukách.
Katarína Maliňáková

Psychologička a sprievodkyňa v Slobodnej demokratickej škole, Košice

Som mamou dvoch detí – staršieho syna a mladšej dcéry. Vždy som sa obklopovala spoločnosťou detí – v zahraničí ako ich nanny a tu u nás ako učiteľka anglického jazyka alebo Montessori sprievodca. Pri deťoch som mala vždy pocit, že môžem byť sama sebou a že našim spoločným spolu-bytím napredujeme všetci určitým spôsobom. Zdá sa však, že najväčšiu školu života mi prinášajú moje vlastné deti.
Katarína Párničanová

Lektorka anglického jazyka pre deti a dospelých, Lučenec

Som zvedavá žena, manželka a matka. Vzdelanie aj prax mám ekonomické. Materstvo mi otvorilo dvere k hlbšiemu spoznávaniu seba samej. Som vďačná, že som na svojej ceste stretla Familylab. Každý deň obohacuje môj učiaci proces o medziľudských vzťahoch, najmä tých s deťmi. Je mi veľkou radosťou, že môžem svoje skúsenosti zdieľať s inými ľuďmi.
Lenka Konečná

Mama na materskej dovolenke, Malacky

Zabývám se celostním pojetím zdraví. Díky svým dvěma dětem se intenzivně věnuji psychologii dětské duše, jakožto i rozvoji a "zrání" rodiče v průběhu procesu péče o děti a jejich výchovy, neboť obojí jde přirozeně ruku v ruce. Výchovu dětí vnímám jako klíčový aspekt k jejich budoucí psychosociální odolnosti a celkové pohodě bytí. S dánským konceptem Familylabu zcela souzním a vnímám jako nesmírně důležité, aby se o něm dozvědělo, co nejvíce rodičů.
Kateřina Vítková

Stomatolog, Jindřichův Hradec

Již jako dítě jsem se zajímala o interakce lidí. Pozorovala jsem verbální i neverbální chování členů rodiny a jejich následné reakce. Mé vzdělání je ekonomického směru, svůj volný čas věnuji na seberozvoj a další vzdělávání v oblasti psychologie a vztahovosti. Můj nejzásadnější osobní posun mi zajistily mé děti. Výcvik Familylabu mi pomohl cítit se pevněji jako rodič a také jako člověk vstupující do různých vztahů s dalšími lidmi. Své vědomosti ráda předávám dál.
Romana Matošová

Máma, koučka, Litomyšl

Som právnička, no zároveň žena mnohých záujmov. Milujem prírodu, ručné práce, tanec a knihy. Moje deti sa stali mojimi veľkými učiteľmi. Každý deň mi pomáhajú nájsť cestu k sebe samej a spoznať sa. Vďaka nim a túžbe po poznaní, som sa začala zaujímať o rôzne výchovné smery. Prešla som si materským vyhorením a nakoniec našla inšpiráciu a hodnoty, vďaka ktorým si rodičovstvo užívam. Hodnoty Jespera Juula sa stávajú súčasťou môjho života a rada by som nimi, mojim príbehom a skúsenosťami prostredníctvom Familylabu inšpirovala aj ostatných.
Michala Cilli

Košice

Pracuji několik let ve waldorfské lesní mateřské škole. Na práci s dětmi mě baví to, že ke každému jejich chování lze najít smysluplný důvod. Baví mě objevovat příběhy dětí a s nimi celých rodin a rodičům i dětem pomáhat ke spokojenějšímu bytí. Práce s dětmi venku mě baví proto, že venkovní prostředí nabízí dětem i dospělým výzvy, které mohou společně překonávat a díky tomu růst.
Marcela Šrajerová

Pedagožka v lesní mateřské škole, Liberec

Jsem mámou tří dětí, koučkou a mentorkou v rodičovství. Pomáhám rodičům na cestě k větší lehkosti, autenticitě a vědomému přístupu nejen k dětem. Velmi souzním s myšlenkami Jespera Juula a sama z nich čerpám téměř každý den, a to jak na své profesní cestě, tak i v té soukromé. I proto mi spolupráce s Familylab dává velký smysl.
Ester Bezděk

Máma, koučka, mentorka v rodičovství, Chocov - Mladá Vožice

Jako terapeutka ve výcviku, mentorka a lektorka provádím stovky rodičů náročnými situacemi i pocity. Pomáhám nacházet rovnováhu mezi tím, aby dítě mělo svůj hlas víc než kdy dřív a tím, abychom my jako rodiče svůj hlas neztratili v záplavě výkřiků o respektujícím rodičovství. Založila jsem také respektující Školičku Šídlo a tvořím vzdělávací seriál Víc lehkosti v rodičovství.
Kateřina Trávníček

Mentorka, terapeutka ve výcviku, Ostrava