Agrese


Agrese
Proč je pro nás i naše děti nezbytná
Je pochopitelné, že se v našich rodinách, institucích a ve společnosti snažíme co nejvíce zamezit agresi. My jsme z ní však udělali nebezpečné tabu. Ve vztahu k dětem a mládeži jsme si osvojili nový způsob mluvení a chování, který Jesper Juul nazývá „násilím vlídnosti a korektnosti“. Tuto skrytou agresi maskujeme za úsměv a konejšivý tón, a přitom beze studu vykazujeme agresivní děti z kolektivů.
Kniha rozlišuje mezi agresí konstruktivní a destruktivní a vyzývá k integraci té první. Děti se tomu učí celé dětství, jejich agresivní projevy by proto neměly být morálně odsuzovány ani trestány. O vzniku agresivního chování dětí rozhoduje chování jejich dospělých vzorů – rodičů, vychovatelů, pedagogů a jiných. Jesper Juul nás svou knihou vyzývá k akci, protože osud těchto dětí leží v našich rukou.
Počet stran: 152
Reference
Kniha Agrese mi pomohla nalézt odpověď na spoustu otázek týkající se běžných dennodenních činností s mými dětmi, se kterými jsem si v minulosti nevěděla rady. Oceňuji velmi pragmatický a lidský přístup, zároveň jemný a silný v účinku. Líbí se mi, že základem je práce na sobě jako rodiči, a ne nějaké naučené postupy, jak jednat s dětmi. Proto si myslím, že má přesah do všech dalších vztahů. Knihu určitě doporučuji!
Romana Matošová, máma dvou kluků
Knihu Agrese jsem si přečetla v době, kdy jsme v rodině řešili agresivní projevy u dětí předškolního věku a dětí ještě mladších. Po dočtení knihy jsem na agresivní projevy začala nahlížet jinak. Kniha mi pomohla si ujasnit, že agrese je zcela přirozená a potřebná. V práci mi kniha také pomohla. Začala jsem se více zabývat dětmi, které se projevují agresivně. Snažím se nahlédnout do jejich světa a pochopit, co se děje. Knihu doporučuji přečíst všem. Nejvíce těm, kteří pracují s dětmi nebo se podílejí na jejich výchově.
Veronika Jírovská, lektorka v lesním klubu
Pozoruhodná kniha nejen pro rodiče, ale i další dospělé (pedagogy, učitele, psychology), kteří jsou v každodenním kontaktu s dětmi a záleží jim na jejich harmonickém rozvoji. Jesper Juul nás upozorňuje na to, že agresivita u dětí není známkou špatného charakteru, ale důležitým signálem pro rodiče a učitele. Agresivní děti si zaslouží především pochopení, nikoli odsouzení. Myslím si, že když se o věcech, jako je agrese, víc mluví, místo aby se tabuizovaly, může se spoustě lidem ulevit.
Basia Heger, certifikovaná lektorka Familylabu
Rezonuje se mnou nejvíc to, že autor píše tak napřímo a odvážně, že je to celé tak naléhavé a přitom nadějeplné. Moc mi pomohlo, jak celou knihou prolíná ta základní potřeba být hodnotný, jak o ní píše. Nejvíc mě zasáhla věta: „Jak je možné, že odsuzujeme děti, které vybuchují, zatímco děti, které se v tichosti vnitřně užírají, zahrnujeme sympatiemi?“ Pomohlo mi to dodat si odvahy, protože já i můj starší syn dost bojujeme s agresivitou, v tom smyslu, že jdeme do té akce, a ne vždy je konstruktivní. V knize je hodně dobrých tipů, co s tím a jak na to. Kniha zasáhla do míst, která znám, ale pořád se jich bojím, jako třeba soucit se sebou samou a na základě toho i s mým synem. Už se těším na další knihy.
Dáša Bašová, asistentka pedagoga a máma dvou kluků
Knihu Agrese vrelo odporúčam. Vďaka nej som začala vnímať agresiu detí ako signál, volanie o pomoc. Snažím sa nielen ochrániť obeť, ale najmä celej situácii porozumieť, viesť dialóg a spoločne hľadať riešenie.
Lenka Konečná, máma dvouleté holčičky
Zvýhodněné balíčky